Siyaset 5.0

Mesleğim gereği problem teşhisi yapıldıktan sonra hızlı bir şekilde çözüm üretmeye odaklıyım.

Yeter ki problemin net ve şüphe götürmeyen kaynağını göreyim.

Bu yönümü siyaset için 31 Mart seçimlerinden sonra bir projeyle ifade etmek istiyordum ki, YSK’nın seçim iptali ile 23 Haziran sonrasına kaldı.

Buna bir proje, bir hareket yada bir siyasette inovasyon diyebiliriz.

Elbette bu yazdıklarımı öncelikle Başkan Erdoğan’a iletmek isterdim lakin pek mümkün göremiyorum.

Zaten adına Siyaset 5.0 dediğim projesinin ilk ve basamağını KOLAY ERİŞİM VE DİKKATE ALINMA olarak tabir ediyorum.

Peki Siyaset 5.0 dediğim yapı nasıl inşa edilecek?

Merkezinde ve hedefinde aktif genç bir yapı bulunması şart hızlı cevap, hızlı aksiyon alma kabiliyeti sistemin belki en güçlü tarafı olacak.

Türkiye’nin her mahallesinde kurulacak iletişim merkezlerine yazılı yada günümüzde akıllı telefon teknoloji ile en basit şikayet, öneri, tespit, fikir kayda alınacak.

Bu tür bir sistemde öncelikle il bazında kurulacak ŞEHİR 5.0 Merkezi cevap verecek eğer vatandaşın sorusu Merkezi bir duruma aitse sistemden MERKEZ’e yönlendirme yapılacak.

Bu bahsettiğim şu an hepimizin CİMER diye bildiği sistemin çok daha büyük halidir.

YEREL ve GENEL’in dahil olduğu bir sistem. Böylelikle belediye başkanı performansından, yapılan yatırımların yerini bulup bulmadığına kadar her türlü ayrıntı incelenebilecek.

Bu sistemde iş gücünün çoğunu gençler oluşturacak ve böylelikle toplum kendi içinde Japonya’da yeni yeni filizlenen Toplum 5.0’a entegre olmaya başlayacak.

Vatandaşın fikrini veya problem temelinde sisteme katkısını birebir görmesinin ehemmiyeti ve değeri büyüktür.

SİYASET 5.0’ın PARTİ için olan kısmı PARTİ 5.0.

Parti içinde hangi görevde bulunursa bulunsun (Bakan, İl Başkanı, Danışman) bir önceki dönemin üzerine herhangi bir katkı sağlamamış ise kim olursa olsun pasife çekilecek.

Mesela ülkemizde akademisyenlerde bulunan ve uygulanan hedef makale, proje, konferans sayısı gibi hedefler dâhilinde değerlendirme yapılacak. Yukarıda bahsettiğimiz KOLAY ERİŞİM sayesinde zaten kişi hakkında vatandaş sürekli performansı değerlendiriyor olacak.

PARTİ 5.0’da Parti Merkezi yönetimi yada idaresini aldığı belediye, ülke, kurum hangisi olursa olsun, aldığı günden bu yana hangi şehri, hangi kurumu yada belediyeyi ne hale getirdi, hangi yatırımları yaptı gibi cevapları ülke haritası üzerinde bir mobil uygulama haline getirecek ve uygulama ücretsiz olarak vatandaşa sunulacak. Mesela Manisa’nın son 10 senede geçirdiği değişim, neler yapıldı, sonuç ne oldu ve şimdiki hali net ve kısa ifadelerle, görsellerle anlatılacak.

SİYASET 5.0 altında ŞEHİR 5.0, PARTİ 5.0 gibi şekillenen yapı büyük bir istihdam kaynağı olarakta görülebilir.

Sistem içinde vatandaştan gelen fikirle yapılan herhangi bir iyileştirme devlete para kazandırırsa yapılan tasarruf fikrin sahibi vatandaş ile payı önceden belirlenmek suretiyle paylaşılacak.

ÇEVRE 5.0 kapsamında Türkiye’nin bütün illeri hatta sokakları her sene yapılacak temizlik ve geri dönüşüme verdiği destek bazında yarışa dahil edilecektir. Sene sonunda bu yarışı kazanan il ve sokak Türkiye’de kamu ile paylaşılacak. İnsanların bulundukları ortama aidiyetinin arttırılması ÇEVRE 5.0 kapsamında hedeflerden biridir.

EĞİTİM  5.0 konusunda Devlet ve Özel okullar çapraz ve habersiz denetlemeye tabi tutulup öğrenciler ahlak, saygı, tarih, gibi temel sosyal davranışlardan tutun Fen Bilimlerine kadar eskiden bildiğimiz müfettişlik sistemi içine alınacak. Vatandaş belli şartları sağlıyorsa bu denetlemede yer alabilecek.

GÜVENLİK 5.0’da ise günümüz sosyal medyasında gerçek isim ve soyisim kullanımı zorunlu olacak. Kişi yalan haber yaymadıkça, terör ve terör destekçiliği, hakaret içerikli paylaşım yapmadıkça istediği paylaşımı yapabilecek aksi hallerde paylaşımın tehlikesine göre sosyal medyadan men edilebilecek.

SAĞLIK konusunda şu an hali hazırda kullanılan e-Nabız uygulama alanı genişletilecek ve her vatandaşın sisteme dahil olması için son tarih verilecek.

İSTİFA ve GÖREVDEN alma mekanizması tamamen siyasi performansa bağlı olacak. Mesela şimdilerde tartışılan Ak Parti İl Teşkilatı katıldığı 2 seçimi sıralı şekilde kaybettiği an otomatik olarak görevi bırakmış olacak.

ADALET konusunda Şehirlerde görev yapan savcılar görev yaptıkları şehirin vatandaşı tarafından değerlendirilecek. Hakim ve Savcıların ülkemizde verdikleri ilginç kararları, yapmadıkları suç duyurularını hepimiz biliyoruz. HSK sürecine millet dahil edilecek.

En önemli basamak ise siyasetçi olmak isteyenlerin sağlaması gereken temel özellikler olacak.

Sadece sabıka kaydının temiz olması çok hafif  bir durum. Bunun üzerine hakkında yüz kızartıcı suçtan dava açılmamış olmak, vergi kaçakçılığı gibi suçları işlememiş yada soruşturma dahi geçirmemiş olmak eklenecek.

Evet sert olabilir. Lakin durumu hepiniz biliyorsunuz ben başımda vergi kaçakçılığı yapmış yada ahlaken iftira atan yalan söyleyen birini değil siyasetçi sokağıma bekçi olarak istemem.

RELATED ARTICLES
Haziran 29, 2019
Haziran 27, 2019
Haziran 26, 2019
Aralık 29, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Latest News
Haziran 29, 2019
Haziran 27, 2019
Haziran 26, 2019
Aralık 29, 2018
Haziran 23, 2018